Obecnie w Polsce nie rezydują ani mnisi, ani świeccy nauczyciele w tradycji buddyzmu Theravādy. Aby umożliwić osobom zainteresowanym zapoznanie się z naukami oraz podjęcia praktyk pod opieką kompetentnych nauczycieli, fundacja będzie zapraszać do Polski mnichów i nauczycieli świeckich z zagranicznych ośrodków i świątyń. W zależności od możliwości organizacyjnych oraz zainteresowania wizyty mogą przyjąć formę wykładów, spotkań, dyskusji, kursów medytacji lub odosobnień.
Fundacja będzie w tym celu nawiązywać współpracę z zagranicznymi ośrodkami oraz nauczycielami, kierując się zainteresowaniem polskich buddystów Theravādy.
Spis treści
|
Ajahn Kondañño w Czarkowie, listopad, grudzień 2023
Czołem Wam! Ajahn Kondañño, theravadyjski mnich tajskiej leśnej tradycji, z pochodzenia Polak, planuje pobyt w Polsce przez okres dwóch miesięcy od listopada 2023 do stycznia 2024 w Czarkowie. Wkrótce, gdy opublikujemy kwestionariusz, będzie można się zapisać na pobyt z mnichem, prawie jak w normalnym klasztorze theravady.
Fundacja "Theravada" i Theravada Silesia organizują pobyt Ajahna Kondañño w Polsce, w Czarkowie, powiat gliwicki, gmina Wielowieś. Ajahn Kondañño będzie mieszkał w Polsce testowo przez około dwa miesiące (listopad, grudzień 2023 i początek stycznia 2024), tym sposobem organizowane będą odosobnienia dla indywidualnych osób w stylu “pomieszkaj z mnichem” oraz weekendowe odosobnienia grupowe dla osób zainteresowanych, w ograniczonej liczbie ze względu na wynajmowane miejsce. Jest to test dla polskiego społeczeństwa w tworzeniu klasztoru, czy istnieje wystarczająca ilość zaangażowanych osób świeckich, która poświeci nieco czasu i środków na utrzymanie i wspomaganie theravadyjskiego mnicha.
Miejsce wynajęte na czas pobytu mnicha w Polsce, w Czarkowie (wyszukując na mapach należy dopisać powiat gliwicki, gmina Wielowieś).
Jesteśmy w trakcie kompilowania zasad, jakie będą obowiązywać w pierwszym w Polsce tymczasowym klasztorze theravadyjskim, jeśli chcesz poznać kilka z tych zasad już teraz możesz poczytać o tym na stronie Sasana.pl (artykuł pod tytułem "Goszczenie buddyjskiego mnicha")
Jesteśmy też w trakcie tworzenia listy zadań czyli najważniejszych wytycznych (właściwe ofiarowanie pożywienia mnichowi) oraz lista praktycznych zadań, jak np. przygotowywanie posiłków, zmywanie po posiłku, rąbanie drewna, palenie w kominku (będzie zima, kominek będzie ważnym źródłem ogrzewania), odśnieżanie posesji, utrzymywanie czystości w domu, czuwanie, aby nie zabrakło niczego niezbędnego mnichowi i uczestnikom.
Tworzymy kwestionariusz, w którym każda osoba (mężczyźni i kobiety) chcąca uczestniczyć w pobycie, będzie mogła zarezerwować sobie miejsce - liczba miejsc jest ograniczona. Jakkolwiek długi pobyt będzie bezpłatny, na zasadach dobrowolnych darowizn “dana”, wszystko organizowane i opłacane jest przez fundację “Theravada”.
Potrzebujemy Waszej pomocy! Osoby zainteresowane pobytem z mnichem i pomoc w organizacji prosimy o kontakt mailowy na adres: moc.liamg|aineinbosodo.adavareht#moc.liamg|aineinbosodo.adavareht
P.S. na zdjęciu od lewej: Ajahn Kondañño, Tan Issaro (również z Polski) i Alan - teraz samanera Thapano (także z pochodzenia Polak), Amaravati 2023. Także zdjęcia Czarkowa, wewnątrz i na zewnątrz.
Odosobnienie z Bhante Sujato - XII 2019
Ogłaszamy otwarcie zapisów na odosobnienie z Bhante Sujato - wszystkie informacje na stronie SUJATO.PL„Nowa droga w życiu – przekształcająca moc pięciu duchowych zdolności (indriya)”
Odosobnienie z Ajahnem Khemasiri w Sopatowcu 2018-10-03
W każdym z nas drzemie potencjał przebudzenia się z transu stanów świadomości, które trzymają nas w szponach chciwości, nienawiści, iluzji oraz ich wielu pochodnych.
W trakcie kursu będziemy badać – stosując medytacyjne i kontemplacyjne praktyki zaczerpnięte z nauk Buddhy – w jaki sposób możemy odkryć i rozwinąć swój duchowy potencjał (indriya) oraz jak przekształcić go w mocne aspekty ludzkiego życia (bala) poświęcone realizacji prawdy.
Więcej informacji na: theravada.pl/sopatowiec
Budowanie współczucia w relacji z sobą
Odosobnienie z Jayą Rudgard w Centrum Medytacji Przesieka 27-30 kwietnia 2017
Jaya mówi o sobie: “Uważność jest częścią mojego życia odkąd odkryłam ją jako nastolatka w latach 80. Od 1996 do 2005 żyłam jako Theravadyjska mniszka w Sangha Forest w Wielkiej Brytanii, gdzie moim nauczycielem był Ajahn Sumedho. W tej tradycji uważność w każdym aspekcie życia jest kamieniem węgielnym praktyki. Z pierwszej ręki uczyłam się, czym jest bezpośrednia praktyka prowadząca do uwolnienia się od cierpienia. Po opuszczeniu życia monastycznego zdobyłam kwalifikacje psychoteraputy w nurcie terapii integratywnej, co było dla mnie znaczącą zmianą w stosunku do studiów prawniczych, które skończyłam przed wstąpieniem do klasztoru. Następnie zostałam profesjonalnym nauczycielem Mindfulness oraz trenerem Mindful Self-Compassion, które uważam za szczególnie pomocne w osobistej praktyce, jak i pracy z uczniami. Mój sposób nauczania odzwierciedla moje naturalne tendencje do kwestionowania wszystkiego oraz głęboką wiarę w ludzki potencjał. Uczniowie opisują moje nauczanie jako empatyczne, kompetentne, dowcipne, bliskie problemom codziennego życia oraz pełne współczucia dla siebie samej, kiedy coś namieszam ;) Moją aspiracją jest nieustanne uczenie się. W 2016 ukończyłam 4-letnie studia w Spirit Rock Insight Meditation Society przygotowujące mnie do roli nauczyciela Dhammy w tradycji Mindfulness. Studia były prowadzone przez Jacka Kornfielda i Josepha Goldsteina. Moja praca opiera się w dużej mierze na prowadzeniu odosobnień w Spirit Rock w USA oraz w Gaia House w Wielkiej Brytanii. Raz w tygodniu prowadzę grupę medytacyjną w Oxfordzie. Jestem naprawdę podekscytowana i pełna dobrych emocji przed spotkaniem z Wami i prowadzeniem odosobnienia w Polsce”.
Więcej informacji: http://theravada.pl/przesieka
Odkrywanie przyjemności w medytacji
Odosobnienie z Ajahnem Sujato w Centrum Taraska 25-29 Listopada 2015
Jak Buddha nauczał medytacji? Jak opisywał stany umysłu w trakcie medytacji? Czy zdrowa przyjemność jest przeszkodą, pomocą czy może niezbędnym elementem ścieżki duchowej? Na te i inne pytania odpowiedzi będziemy szukać w najwcześniejszych zachowanych tekstach buddyjskich (suttach) oraz praktyce medytacji zgodnie z nimi.
Ajahn Sujato jest mnichem w tajskiej tradycji leśnej od 21 lat. Od kilkunastu lat zgłębia i promuje wczesne nauki Buddhy, wykazując ich autentyczność i zgodność kanonu palijskiego z tekstami chińskimi, sanskryckimi i tybetańskimi. Jest jednym z założycieli suttacentral.net - najbogatszego zbioru wczesnych tekstów buddyjskich.
Na jego podejście do medytacji wpływ miała medytacja miłującej dobroci, jakiej nauczył się w Tajlandii oraz lata spędzone z Ajahnem Brahmem, ale dominuje w nich pełen inspiracji i precyzji głos Buddhy z sutt kanonu palijskiego.
Zgłoszenia należy wysyłać na adres moc.liamg|lp.adavareht#moc.liamg|lp.adavareht. Drugim krokiem będzie zarezerwowanie sobie miejsca w ośrodku.
Koszt noclegu wraz z wyżywieniem zależy od wybranego standardu - Centrum Taraska oferuje noclegi w wielosoobowych domkach letniskowych jak i pokoje jednoosobowe. Dla 5 dni ceny zaczynają się od 275 pln.
Nie pobieramy żadnych innych opłat, ale darowizna na pokrycie kosztów transportu dla Ajahna Sujato jest bardzo mile widziana. Wszelkie środki ponad wydatki związany z pobytem Ajahna Sujato przeznaczymy na jego projekt suttacentral.net.
Uwalnianie się od nawyków z Martine Batchelor (14-15 marca 2015 - Rajszew)
Weekendowe odosobnienie medytacyjne z Martine Batchelor
Podczas weekendu (14-15 marca) Martine przeanalizuje sposób w jaki wiążą nas nawyki i uniemożliwiają naszemu potencjałowi mądrości i współczucia pełną realizację. Będziemy okrywać narzędzia medytacyjne z tradycji vipassany takie jak uważność oddechu, dzwięków i uczuć w celu kreatywnej pracy z naszymi nawykami i przekształceniu ich w pozytywne funkcje.
O nauczycielce:
MARTINE BATCHELOR urodziła się we Francji w 1953 roku. Została wyświęcona na buddyjską mniszkę w Korei w 1975 roku. Studiowała buddyzm zen pod kierunkiem nieżyjącego mistrza Kusan w klasztorze Songgwang Sa do 1984 roku. Jej trening Zen zaprowadził ją również do klasztorów w Japonii i na Tajwanie. Od 1981 roku pełniła funkcję tłumacza Kusan Sunim i towarzyszyła mu na trasie z wykładami w Stanach Zjednoczonych i Europie. Przetłumaczyła jego książkę "Droga koreańskiego zen". Po śmierci mistrza Kusan zrzekła się ślubów zakonnych i opuściła Koreę.
Wróciła do Europy wraz z mężem, Stephenem, w 1985 roku. Była członkiem 'Sharpham North Community w Devon, w Anglii przez okres sześciu lat. Pracowała jako wykładowca i była duchowym doradcą zarówno w 'Gaia House' i innych miejscach w Wielkiej Brytanii. Była również zaangażowana w dialog międzyreligijny jako członek Międzynarodowego Trustu Święta Literatura do 2000 r.
W 1992 roku wydała jako współredaktor książkę "Buddyzm i Ekologia". W 1996 roku wydała, jako redaktor, "Chodząc po kwiatach lotosu", która została ponownie wydana w 2001 roku pod tytułem "Kobiety na buddyjskiej ścieżce". Jest autorem "Zasad Zen", "Meditation for Life" (ilustrowana książka o medytacji), "Ścieżka współczucia" (tłumaczenie z koreańskiego, z odniesieniem do oryginalnej, chińskiej Brahmajala Sutry, czyli Wskazań Bodhisattwy ), "Kobiety w koreańskim Zen" i "Let Go: Buddyjski Przewodnik wyzwalania się z nawyków". Jej najnowsza książka to "Duch Buddy".
Wspólnie z mężem prowadzi odosobnienia medytacyjne na całym świecie. Obecnie mieszkają we Francji. Zna francuski, angielski i koreański i umie odczytywać znaki chińskie. Napisała wiele artykułów do czasopism o koreańskiej drodze herbaty, buddyzmie i kobietach, buddyzmie i ekologii oraz gotowaniu Zen. Interesuje się medytacją w codziennym życiu, buddyzmem w kontekście działań społecznych, religią i problemami kobiet, Zen i jego faktyczną oraz legendarną historią.
Miejsce:
Odosobnienie odbędzie się w Rajszewie pod Warszawą, w ośrodku Rajszew Project, ul.
Konwaliowa 15, instrukcje dojazdu na stronie http://www.rajszewproject.pl/
Odosobnienie bazuje na dobrowolnych darowiznach. Pod koniec odosobnienia wystawimy pojemnik na darowizny dla nauczycielki (Martine i jej mąż utrzymują się darowizn otrzymywanych w trakcie odosobnień oraz sprzedaży książek).
Wyżywienie oraz opłata za pobyt w ośrodku wynosi 175 pln (dwa posiłki w sobotę i niedzielę) i jest rozliczana indywidualnie z ośrodkiem. Wszystkie pytania dotyczące pobytu (w tym wcześniejszy przyjazd, który jest możliwy) najlepiej ustalać bezpośrednio z ośrodkiem (lp.tcejorpwezsjar|oruib#lp.tcejorpwezsjar|oruib).
Wstępny plan odosobnienia:
Sobota
9.00 - 10.00 Przyjazd i zakwaterowanie w ośrodku
10.00 Instrukcje
10.30 Medytacja siedząca
11.00 Medytacja chodzona
11.30 Medytacja siedząca
12.00 Medytacja chodzona
12.30 Dyskusja
15.00 Obiad
15.00 Instrukcje
15.30 Medytacja prowadzona
16.00 Medytacja chodzona
16.30 Medytacja siedząca
17.00 Medytacja chodzona
17.30 Medytacja siedząca
18.00 Dyskusja
19.00 Kolacja
20.00 dyskusja
20.45 Medytacja chodzona
21.00 Medytacja siedząca
21.30 Koniec lub dalej Medytacja siedząca
Niedziela
06:30 pobudka
7.00 Medytacja siedząca
7,30 Medytacja chodzona lub ćwiczenia
8.00 śniadanie
9.00 Medytacja siedząca
9.30 Medytacja chodzona
10.00 Instrukcje
10.30 Medytacja siedząca
11.00 Medytacja chodzona
11.30 Medytacja siedząca
12.00 Medytacja chodzona
12.30 Dyskusja
13.00 Obiad
14.30 Medytacja prowadzona
15.30 Medytacja chodzona
16.00 dyskusja
16.30 Dyskusja
17.00 Koniec
Zgłoszenia prosimy kierować na adres: moc.liamg|lp.adavareht#moc.liamg|lp.adavareht
dr Marcin Fabjański (12-13 grudnia 2014 - Rajszew)
Biografia Marcina Fabjańskiego:
Ponad dwa lata spędził w Azji – m.in. w Indiach, Chinach, Nepalu, Tajlandii i Birmie, gdzie intensywnie medytował i zgłębiał filozofię Wschodu. W USA został certyfikowanym instruktorem Mind-Body Bridging, w Chinach – dla równowagi kulturowej - nauczycielem medytacji w ruchu: Zhineng Qigong. Autor pierwszego polskiego poradnika praktyki filozoficznej „Stoicyzm Uliczny”, innych książek, filmów dokumentalnych i scenariuszy.
Jego nauczycielami medytacji byli między innymi: Joseph Goldstein, Gunaratana, U Tejaniya, Vimalaramsi. Jego podstawową praktyką jest mettā. Inspirowany pismami kanonu palijskiego stworzył własne techniki medytacyjne, m.in. - grawitacja myśli, wygaszacz złości, shaking mettā – których naucza w ramach programu o nazwie Dostrojenie Do Procesu Życia. Są zaprojektowane tak, by używać je w codziennym życiu, a w trakcie formalnych sesji - w pozycji leżącej (nie dotyczy shaking mettā).
Doktor filozofii, na podstawie pracy o buddyzmie i Schopenhauerze. Dziennikarz nagrodzony między innymi Grand Pressem i nagrodami Independent Press Association w Nowym Jorku. W magazynie „Coaching” prowadzi autorską rubrykę „Metafizyka dla neurotyka”. W „Dużym Formacie” felieton „Architektura emocji”. Nie bez wewnętrznej walki z sobą samym napisał książki: „Wędrówki filozoficzne” (2003), „Europowieści” (2005) „Stoicyzm uliczny” (2010), „Ogryzek Aureliusza” (2011), „Bóg gra z 10. 11 opowiadań piłkarskich” (2011), "Zaufaj życiu. Nie zakochuj się w przelatującym wróblu" (2014).
Twórca filozofii dostrojenia do procesu życia - www.selfoff.com
Odosobnienie - techniki medytacji
Czym jest shaking mettā?
Shaking mettā to modyfikacja techniki mettā, wysyłania dobrych życzeń sobie i innym czującym istotom, polegająca na tym, że frazy mettā łączymy z ruchem ciała. Odkryłem ją spontanicznie w czasie jednego z odosobnień.
Czym jest bezstronna obserwacja?
Podstawową techniką medytacji w siedzeniu jest bezstronna obserwacja doznań w ciele, dźwięków oraz przedmiotów umysłu: myśli, wspomnień, etc. W pierwszej fazie systematycznie skanujemy ciało, w drugiej swobodnie obserwujemy każdy przedmiot, który pojawia się w polu uwagi, by dostrzec jego charakterystykę. Ta medytacja należy do kategorii medytacji wglądu.
Co to jest dostrojenie zmysłowe?
Ćwiczenie polegające na uwrażliwienie zmysłów wzroku, słuchu, dotyku, węchu i poczucia ciężkości ciała, które rozwija uważność – sati.
O czym będą dyskusje i mowy Dhammy?
O temacie warsztatu: jak doświadczenie medytacji, a także obserwacje jakie z niej wynosimy, możemy wykorzystać w decyzjach w codziennym życiu.
Lektury, które polecasz dla chętnych, przed odosobnieniem?
Wszystko co napisał Sayadaw U Tejaniya, np.: http://sasana.wdfiles.com/local--files/tejaniya-ashin/Skazyebook.pdf
Plan dnia na odosobnieniu:
PIĄTEK (12 grudnia 2014)
18.00 - 18.30 - Rejestracja
18.30 - 19.00 - Lekka kolacja
19.00 - 20.00 - Wykład: wprowadzenie do sposobu medytacji na tym odosobnieniu i sposobu przenoszenia jej na codzienne życie, kilkuminutowe próbki techniki
20.00 - 20.45 - Rozmowa przy herbacie
21.00 - 21.30 - Medytacja bezstronnej obserwacji
SOBOTA (13 grudnia 2014)
6.30 - 7.00 - Medytacja mettā z instrukcjami - 30 minut (siedzenie)
7.00 - 8.00 - Śniadanie
8.00 - 9.00 - Shaking mettā - 60 minut (na zewnątrz)
9:00 - 9.45 - Dyskusja
9.45 - 10.30 - Medytacja bezstronnej obserwacji - 45 minut
11.00 - 13.00 - Obiad i odpoczynek
13.00 - 15.00 - Spacer w grupie z dostrojeniem zmysłowym, po krótkiej rozmowie w grupie.
15.00 - 16.30 - Dyskusja
16.30 - 17.00 - Przerwa na herbatę
17.00 - 17.45 - Medytacja mettā z instrukcjami - 45 minut (siedzenie)
17.45 - 18.30 - Shaking mettā - 45 minut (na zewnątrz)
18.30 - 19.00 - Lekka kolacja
19.00 - 21.00 - Mowa Dhammy - wyjaśnienia, dyskusja, zakończenie.
Odosobnienie odbędzie się w Rajszewie pod Warszawą, w ośrodku Rajszew Project, ul. Konwaliowa 15, instrukcje dojazdu na stronie http://www.rajszewproject.pl/
Odosobnienie bazuje na dobrowolnych darowiznach. Natomiast opłatę za pobyt każdy uczestnik powinien dokonać kontaktując się bezpośrednio z ośrodkiem w Rajszewie. Dzięki temu Fundacja "Theravada" będzie mogła zbierać wyłącznie dānę za naukę Dhammy, po odosobnieniu.
Ceny w Rajszewie wahają się w granicach od 70 do 175 pln za osobę, za dwa dni, w zależności od tego czy uczestnik będzie nocował w Rajszewie czy nie, czy będzie jadł posiłki czy nie, etc. Prosimy to uzgadniać bezpośrednio z http://www.rajszewproject.pl/#!contact/c3kh
Ajahn Dhammanando
W październiku 2014 odbyło się odosobnienie z Ajahn'em Dhammanando, mnichem rezydującym w klasztorze Amaravati w Wielkiej Brytanii. Ajahn Dhammanando jest mnichem w tajskiej tradycji leśnej od ponad dwudziestu lat. Jego pierwszym nauczycielem był Ajahn Sucitto. Ajahn Dhammanando praktykował w klasztorach w Szwajcarii, Włoszech, Australii, Nowej Zelandii.
Biografia Czcigodnego Dhammanando:
Ajahn Dhammanando dorastał w Carshalton, Surrey, typowej dzielnicy południowego Londonu. Uczęszczał do szkoły Mitcham Grammar by następnie studiować język angielski i historię na Uniwersytecie Keele w Staffordshire w czasie, gdy program nauczania był szeroki i interdyscyplinarny .
W głębi siebie był świadom pewnych fundamentalnych pytań, ledwo wyartykułowanych, jednak nie kontynuował poszukiwań duchowych, gdyż systemy religijne, które dominowały w Wielkiej Brytanii nie wydały mu się zbyt przydatne. Doszedł do wniosku, że inni ludzie muszą mieć podobne pytania, ale są przez nich tłumione.
Dopiero po ukończeniu studiów, gdy wyjechał do Tajlandii jako nauczyciel-wolontariusz dla VSO, znalazł pierwsze odpowiedzi, choć w tamtym czasie nie miał prawie żadnej wiedzy na temat buddyzmu. Tajowie żyli w zupełnie odmienny sposób, kierując się ewidentnie różnymi wartościami, co stało się dla niego sporą inspiracją. Szok kulturowy po powrocie do Wielkiej Brytanii był o wiele większy niż wcześniejszy, gdy rozpoczynał podróż. Starał się jak mógł dalej rozwijać swoją karierę i powrócić do spraw codziennych, ale szok powrotu na Zachód jedynie pogłębiał pytania. Mowa Dhammy Ajahna Sumedho w Hampstead w styczniu 1982 roku, na którą został zaproszony przez tajskiego znajomego, współbrzmiała z jego przekonaniami. Miesiąc później tajski przyjaciel przekonał go do odwiedzenia klasztoru w Chithurst i na Wielkanoc tego samego roku odbył 10-dniowe odosobnienie, podczas którego zarówno nauczanie jak i praktyka odblokowały to, co było do tej pory tłumione. Po raz pierwszy w życiu, te głębokie, fundamentalne pytania zaczęły być artykułowane.
Kontynuował karierę jako wykładowca w Industrial Language Training, ale zaczął spędzać więcej czasu z Saṅghą, zazwyczaj w formie krótkich odosobnień lub pomocy mnichom w przejazdach samochodem. W 1984 roku był organizatorem grupy medytacyjnej w Northampton i gościł starszych mnichów, którzy przybywali tam, by nauczać. W 1985 roku wziął rok wolnego z pracy, aby spędzić czas jako Anagārika w Amaravati i Chithurst. Eksperyment ten przedłużył do 20 miesięcy i choć ostatecznie wrócił do życia świeckiego, zmienił miejsce pracy, ucząc w szkole średniej w Croydon .
Minęło cztery i pół roku, podczas których studiował, zdobywając dyplom magistra na Uniwersytecie w Essex. Stopniowo dotarło do niego, że porzucenie życia jako świecki i stanie się mnichem było tym, co powinien zrobić. W 1991 roku powrócił do Amaravati, aby ponownie wyświęcić się jako Anagārika i był zadowolony z tego, że mógł spędzić dwa lata w tej roli, zarówno tam, jak i w dwóch innych klasztorach .
W lipcu 1993 roku powziął upasampadę z Luang Por Sumedho w Chithurst i został początkowo szkolony przez Ajahna Sucitto, który był jego Acariya. Między 1997 r. a 2004 r. udał się do Szwajcarii, następnie do Włoch, gdzie przechodził swoje szkolenie, by powrócić do Amaravati oraz do Chithurst i znów wyjechać za granicę do Australii i Nowej Zelandii, spędzając czas w różnych klasztorach w Australii, aż w końcu spędzić dwa lata w Bodhinyanarama w Wellington .
Wrócił do Wielkiej Brytanii w maju 2007 roku, aby być bliżej swoich rodziców, i od tamtej pory stał się rezydentem Amaravati, sporadyczne wyjeżdżając za granicę, aby nauczać we Francji, Słowenii i na Węgrzech. Obecnie regularnie odwiedza i naucza w miejscowym więzieniu w Bovingdon i pomaga w organizacji wizyt dzieci ze szkół w klasztorze.
Odosobnienie - techniki medytacji
Techniką medytacji na odosobnieniu będzie rozwój (bhāvanā) umysłu, by powstały w nim pomocne i zdrowe właściwości, które jeszcze nie powstały, oraz wzmacniać te, które już istnieją, z drugiej strony zmniejszając w sobie istniejące właściwości niekorzystne dla nas i dla innych, jak też nie pozwalać na powstawanie tym negatywnym właściwościom, które mogą się pojawić. Jest to właściwy wysiłek (sammā vāyāmā) część Szlachetnej Ośmiorakiej Ścieżki (Ariya Aṭṭhangika Magga). Aby doszło do rozwoju umysłu, powinniśmy go wzmocnić. Najlepszym do tego narzędziem jest uważność (sati).
Na odosobnieniu będziemy trenować swoją uważność w różnoraki sposób. Głównie będzie to medytacja siedzona, lecz także medytacja w trakcie stania nieruchomo, oraz medytacja chodzona. Oczywiście zgodnie z Satipaṭṭhāna Suttą1 istnieje jeszcze trenowanie uważności w trakcie leżenia, które będzie można praktykować, dla wszystkich chętnych, w trakcie odpoczynku w nocy. Nie przewidujemy medytacji leżonej na sali medytacyjnej :)
Będziemy starali się ustanawiać naszą uważność nie tylko we wszystkich pozycjach ciała, ale też we wszystkiego rodzaju aktywności, zarówno podczas jedzenia, rozmowy z nauczycielem czy nawet w trakcie korzystania z toalety.2
Ustanowienie uważności prowadzi do wytworzenia się zarówno wglądu (vipassanā) jak i stabilności umysłu (samatha). Te dwie cechy umysłu idą ze sobą w parze i nie są ze sobą sprzeczne, a raczej wspomagają się, współpracują ze sobą i wynikają jedna z drugiej. Więcej informacji o ustanowieniach uważności można przeczytać tu: http://sasana.wikidot.com/mn-010-vil
Będziemy także wzbudzali w sobie cztery niezmierzoności (brahmavihāry), zwane niekiedy „siedzibami niebiańskimi”, czyli dobroczynnymi stanami umysłu, bezgranicznymi medytacjami (tzn bez ograniczeń, bez wyróżniania, rozszerzającymi się na cały świat). Będą to miłująca dobroć (mettā), współczucie (karunā), współ-radość (muditā), zrównoważenie (upekkhā).
Planujemy także rozmowy z nauczycielem, który, w wyznaczonym do tego czasie, będzie odpowiadał na wszelkie zadane mu pytania.
Phra Preeyong Arphornsuwan (Czcigodny Vimokkha)
W 2014 zaprosiliśmy Czcigodnego Vimokkhę (zwanego w Tajlandi Wimoak) na odosobnienie oraz na wykład po premierze filmu "Tygrysie Serca" w kinie LAB, w Warszawie. Ajahn był w Polsce na zaproszenie Fundacji Theravādy od 8 do 12 maja 2014.
Biografia Czcigodnego Vimokkha:
Czcigodny Vimokkha jest opatem Wat Pipphalivanaram w Rayong, w Bangkoku. Uzyskał stopień doktora i magistra buddyzmu na Uniwersytecie Mahachulangkorn w Tajlandii.
Phra Preeyong Arphornsuwan ma szeroką wiedzę na temat medytacji wglądu (vipassany) dzięki praktyce według instrukcji różnych mistrzów buddyjskich, wśród nich Luang Pu Kasspamurni, Luang Pu Tean, i wielu innych.
Posiada także bogate doświadczenie w nauczaniu medytacji wglądu współpracując z licznymi organizacjami, w tym z Dhammasathan na Uniwersytecie Chulalongkorn, w świątyni Saladhamma w Pathumthani, w świątyni Ariyasom w Sukhumvit oraz światyni Booniveres w Dhammasathan, oraz wielu innych.
Stworzył i prowadził popularny program rozwoju uważności i świadomości w miejscu pracy dla dużych, prywatnych korporacji w całej Tajlandii. Obecnie pisze książkę zatytułowaną “Development of Mindfulness and Awareness for Insight Meditation” ("Rozwój uważności i świadomości Imedytacji wglądu").
Phra Preeyong Arphornsuwan (Czcigodny Vimokkha) prowadzi odosobnienia medytacyjne z praktycznymi technikami rozwoju Pustki (Sunyata).
Jak przejść do (stanu umysłu) Pustki.
Jak obudzić się do (stanu umysłu) Pustki.
Jak wprowadzić się w (stan umysłu) Pustkę w naszym codziennym życiu .
Bez Pustki, nie można poznać samego siebie. W (stanie umysłu) Pustce
przejawia się nauka Buddhy, powstaje w nas przejrzyste zrozumienie i prowadzi nas przez życie.