Budowanie współczucia w relacji z sobą
Odosobnienie z Jayą Rudgard w Centrum Medytacji Przesieka 27-30 kwietnia 2017
Pamiętam, jak kiedyś jeden z nauczycieli buddyjskich powiedział: bądź dla siebie życzliwa, puść wszystko, bądź uważna. Te słowa nie brzmią wyjątkowo oryginalnie, ale te instrukcje zmieniły wszystko. Po wielu latach doświadczeń związanych zarówno z medytacją, jak i buddyzmem mogę powiedzieć, że zawierają one całą buddyjską praktykę. Buddyzm często przywołuje metaforę związaną z trzema truciznami, które są źródłem doświadczanego cierpienia. Te trzy trucizny to: nienawiść, chciwość i ignorancja. Lekarstwem na te trzy stany umysłu są: miłość, odpuszczanie i uważność. Słysząc te proste instrukcje, powinnam byłam sobie zadać pytanie, jak to jest przejść z jednego stanu umysłu w drugi. To pytanie długo nie pojawiało się, jednak w momencie, gdy przyszło, odpowiedź brzmiała - współczucie dla siebie samej, współczucie dla innych. Współczucie do siebie buduje się poprzez rozwój życzliwość, zrozumienie istoty swojego człowieczeństwa i uważność. Długo zastanawiałam się nad następnym tematem odosobnienia w naszej społeczności i po wielu rozmowach doszłam do wniosku, że dobrze będzie rozwinąć i zbudować umiejętności związane z współczuciem, które tak bardzo przydają się zarówno w medytacji, jak i w codziennym życiu. Dlatego wraz z pozostałymi organizatorami chcę Cię serdecznie zaprosić na 4-dniowe odosobnienie medytacyjne pod hasłem - “Budowanie współczucia w relacji z sobą”. Centrum Medytacji Przesieka jest przepięknym miejscem z bogatymi tradycjami, które pomoże Ci zrelaksować się i pogłębić praktykę w ciszy, atmosferze ciepła i życzliwości, z których słyną nasze spotkania. Odosobnienie poprowadzi Jaya Rudgard - doświadczona nauczycielka specjalizująca się w Self-Compassion.
Wraz z organizatorami zapraszamy serdecznie.
Gosia, Ania, Wojtek
O nauczycielu:
Jaya mówi o sobie: “Uważność jest częścią mojego życia odkąd odkryłam ją jako nastolatka w latach 80. Od 1996 do 2005 żyłam jako Theravadyjska mniszka w Sangha Forest w Wielkiej Brytanii, gdzie moim nauczycielem był Ajahn Sumedho. W tej tradycji uważność w każdym aspekcie życia jest kamieniem węgielnym praktyki. Z pierwszej ręki uczyłam się, czym jest bezpośrednia praktyka prowadząca do uwolnienia się od cierpienia. Po opuszczeniu życia monastycznego zdobyłam kwalifikacje psychoteraputy w nurcie terapii integratywnej, co było dla mnie znaczącą zmianą w stosunku do studiów prawniczych, które skończyłam przed wstąpieniem do klasztoru. Następnie zostałam profesjonalnym nauczycielem Mindfulness oraz trenerem Mindful Self-Compassion, które uważam za szczególnie pomocne w osobistej praktyce, jak i pracy z uczniami. Mój sposób nauczania odzwierciedla moje naturalne tendencje do kwestionowania wszystkiego oraz głęboką wiarę w ludzki potencjał. Uczniowie opisują moje nauczanie jako empatyczne, kompetentne, dowcipne, bliskie problemom codziennego życia oraz pełne współczucia dla siebie samej, kiedy coś namieszam ;) Moją aspiracją jest nieustanne uczenie się. W 2016 ukończyłam 4-letnie studia w Spirit Rock Insight Meditation Society przygotowujące mnie do roli nauczyciela Dhammy w tradycji Mindfulness. Studia były prowadzone przez Jacka Kornfielda i Josepha Goldsteina. Moja praca opiera się w dużej mierze na prowadzeniu odosobnień w Spirit Rock w USA oraz w Gaia House w Wielkiej Brytanii. Raz w tygodniu prowadzę grupę medytacyjną w Oxfordzie. Jestem naprawdę podekscytowana i pełna dobrych emocji przed spotkaniem z Wami i prowadzeniem odosobnienia w Polsce”.
Miejsce:
Przesieka jest przepięknym miejscem w Karkonoszach. Ośrodek ma bardzo bogatą historię medytacyjną. Właśnie tutaj odbywały się pierwsze odosobnienia Vipassany w Polsce. Wystarczy oczami wyobraźni ujrzeć siebie pośród natury, szumu drzew, zapachu wiosny, żeby mieć pewność, że Przesieka to najlepsze miejsce na tegoroczne odosobnienie. Z Przesieką wiążę się też nierozerwalnie historia Almy Yoray, o której możecie przeczytać poniżej. http://e-karkonosze.eu/kultura/alma-yoray-w-przesiece/.
Stare powiedzenie mówi, że jeden obraz potrafi zastąpić tysiąc słów, więc zachęcamy Was do odwiedzenia strony ośrodka https://almayoray.wordpress.com/about/ oraz obejrzenia pokazu slajdów z tego przepięknego miejsca. https://www.youtube.com/watch?v=FrNsM9JYvnQ
W ośrodku dostępne są sypialnie 2, 4 i wielosobowe. O pierwszeństwie w przydziale pokoju decyduje data zgłoszenia (z wpłatą darowizny).
Zgłoszenia i koszty:
Wbrew wszechobecnemu kapitalizmowi oraz etykietkom cenowym przyczepionym do każdego towaru i usługi, chcemy całe odosobnienie zaoferować na zasadzie dobrowolnych datków (DANA). Darowizny na pokrycie kosztów organizacyjnych (wynajem ośrodka, wyżywienie, przelot i hotel dla nauczycielki) przyjmujemy na konto fundacji.
Więcej o kosztach na stronie http://theravada.pl/przesieka-koszty
Darowizny dla nauczycielki będzie można przekazać w gotówce bezpośrednio po zakończeniu odosobnienia. Liczymy na Wasze hojne wsparcie w tej kwestii, gdyż Jaya polega wyłącznie na darowiznach z odosobnienia - nie ma innych źródeł utrzymania.
Zgłoszenia przyjmujemy za pomocą formularza: https://goo.gl/forms/h0F0cnIztWiwq2c43. Aby uniknąć sytuacji, gdy ktoś zapisuje się i nie przyjeżdża (zajmując miejsce innym) prosimy o wpłacenie darowizny w wysokości min. 200 zł jako rękojmi poważnego traktowania rezerwacji. Ponieważ wszystkie darowizny są dobrowolne, na prośbę uczestnika możemy zwrócić tę wstępną kwotę na miejscu. W przypadku rezygnacji darowizna nie będzie zwrócona - przeznaczymy ją na organizację kolejnych odosobnień.
Podziękowania:
Organizatorzy chcieliby wyrazić swoja wdzięczność Roniemu Epsteinowi za pomoc, której nam udzielił i zachęcić Was do odwiedzania ośrodka w przyszłości.
Strona ośrodka na airbnb : https://www.airbnb.com/rooms/14190038?s=PQe2XNEa&sug=50
Przykładowy plan dnia:
6:00 Medytacja
8:00 Śniadanie
8:45 Medytacja (dla chętnych indywidualna rozmowa z Jayą)
11:00 Obiad
12:00 Relaks/ Medytacja nieformalna
14:00 Medytacja (dla chętnych indywidualna rozmowa z Jayą)
17:00 Herbata, odpoczynek
19:00 Chanting, Mowa Dhammy
21:00 Medytacja (opcjonalnie)
W trakcie odosobnienia zachęcamy do przestrzegania wskazania o niespożywaniu posiłków po południu. Dzięki temu nie musimy robić dodatkowej przerwy na kolację i możemy skoncentrować się na praktyce. Wyżywienie składa się z dwóch posiłków - śniadania i obiadu (przed 12).
Dla osób, które nie mogą lub nie chcą utrzymywać tego wskazania przygotujemy owoce i czekoladę.