Ogłoszenia
monk.jpg

Witajcie!

Poniżej przedstawiamy garść wieści odnośnie zakładania Polskiego Związku Wczesnego Buddyzmu. Niestety ministerstwo odmówiło nam wszczęcia procesu rejestracji. Odwołaliśmy się od tej decyzji i MSWiA po raz drugi odmówiło nam, w związku z tym zdecydowaliśmy się pójść z tą sprawą do sądu.

Proces sądowy może potrwać od kilku miesięcy do kilku lat, dlatego też będziemy zakładać „Fundację Wczesnego Buddyzmu”, której celem będzie stworzenie podwalin pod związek wyznaniowy oraz organizowanie wydarzeń z mnichami i mniszkami buddyjskimi, zarówno podczas ich pobytów w Polsce, jak i spotkań online. Choć fundacja ma mniej uprawnień niż związek wyznaniowy, to i tak pozwoli nam realizować większość założonych przez nas planów.

Fundacja Wczesnego Buddyzmu będzie miała swoje konto bankowe, co bardzo ułatwi proces pozyskiwania środków na organizację rozmaitych wydarzeń (np. na bilety dla mnichów itd.). W statucie fundacji chcemy zawrzeć wzmiankę, że w momencie powstania związku wyznaniowego, Fundacja Wczesnego Buddyzmu automatycznie przekaże fundusze na związek, a sama się rozwiąże.

Wszyscy zgodnie z mnichami i prawnikami uważamy, że jest to najlepsze rozwiązanie w obecnej sytuacji. Statut fundacji dopiero powstaje, więcej informacji wkrótce.
Fundacja Wczesnego Buddyzmu będzie bardzo blisko współpracować z Fundacją “Theravada”, ale spełniać będzie bardziej specyficzny cel - zbudowanie klasztoru w tradycji Ajahna Brahma i założenie Polskiego Związku Wczesnego Buddyzmu, co nastąpi prędzej czy później.

Mimo, że decyzję ministerstwa uważamy za niesprawiedliwą, wspólnie podjęliśmy decyzję, że nie chcemy robić wokół tej sprawy historii medialnej czy politycznej. Wolimy 100% naszej energii poświęcić na organizację i praktykę Dhammy w takiej formie, jaka jest obecnie możliwa.


Odosobnienie Vipassany z Bhante Nagaseną 2-7 paźdzerinika 2017

10712911_1490458891240974_2812822469033272264_n.jpg

W dniach 2 do 7 października 2017 roku w Ławinie, niewielkiej osadzie leśnej położonej pomiędzy Gorzowem i Szczecinem (https://www.facebook.com/pages/Ławin-3/100366070006060) planowane jest odosobnienie medytacji Vipassany w tradycji Theravady, które poprowadzi Czcigodny dr. Nagasena Bhikkhu, doświadczony nauczyciel, który praktykuje jako mnich od ponad 30 lat.

Koszt zakwaterowania i wyżywienia wynosi ok. 600 złotych. Możliwe będzie też dobrowolne ofiarowanie dowolnej sumy na pokrycie kosztu przyjazdu nauczyciela. Ewentualne nadwyżki, zostaną w całości przekazane fundacji charytatywnej Lotus Children Educations Trust zajmującej się edukacją sierot w rejonie Gór Chatgańskich w Bangladeszu: (https://www.facebook.com/profile.php?id=100004482107722&fref=ts). Osoby zainteresowane proszone są o kontakt na adres moc.liamy|kuzt#moc.liamy|kuzt.

Bhante na temat medytacji Vipassany.

Nasz umysł jest stale niespokojny i wzburzony, ponieważ nieustannie szukamy lub gonimy za przyjemnymi rzeczami. Jesteśmy owładnięci i uzależnieni od przedmiotów, które są przyjemne dla naszych zmysłów oraz od przyjemnych emocji i uczuć. W efekcie, nieświadomie stajemy się ofiarami naszych własnych emocji i odczuć. Choć emocje i pragnienia uważane są za część naszego instynktu przetrwania, mogą sprowadzać negatywne skutki i prowadzić do trudności, problemów oraz życia wypełnionego cierpieniem. W wyniku niewiedzy i braku uwagi mogą nawet powodować sytuacje, które sprowadzają na nasze życie zagrożenie. Bardzo często doświadczamy wiele stresu, zmartwień, złości, nienawiści, niezadowolenia, co często może prowadzić do głębokiej depresji lub do konfliktów a nawet przemocy.

Reakcje na wrażenia zmysłów lub na nieprzyjemne i przyjemne emocje pojawiają się za sprawą nieumiejętnego, niekontrolowanego i niewyćwiczonego umysłu. Medytacja Vipassany jest techniką, która może wyciszyć nasz umysł i doprowadzić go do spokojnego i kontrolowanego stanu. Przede wszystkim, prowadzi do oczyszczenia negatywnych energii umysłu, dzięki czemu nasze życie może być wypełnione zadowoleniem i szczęściem. Technika ta także pozwala medytującemu ujrzeć jego własne mentalne stany i zrozumieć przyczynę jego problemów.

O Nauczycielu

Bhante dr Nagasena Bhikkhu jest wysoce wykształconym i zaangażowanym Buddyjskim mnichem, który urodził się w roku 1970 w Regionie Gór Czatgańskich (ang. Chittagong Hill Tracts) na granicy Bangladeszu i Birmy. W wieku jedenastu lat został wyświęcony na mnicha (nowicjat) a wyższe święcenia otrzymał w wieku dwudziestu jeden lat. Swoje studia rozpoczął w pełnej inspiracji i dyscypliny szkole klasztornej w Sitwe w stanie Arakan w zachodniej Birmie, gdzie spędził siedem lat prowadząc tradycyjne studia nad pismami Pali i tekstami Buddyjskimi. W 1997 roku uzyskał dyplom licencjacki ze Studiów Buddyjskich w Tajlandii. Następnie w 1998 roku uzyskał dyplom magistra Buddyjskiej Filozofii na Sri Lance. Bhante Nagasena włada kilkoma językami, w tym językiem birmańskim, tajskim, angielskim, syngaleskim, Bengali i Hindi.

W 1998 roku na zaproszenie Czcigodnego dr Rewata Dhammy, założyciela Dhamma Talaka Peace Pagoda i Birmingham Buddhist Vihara przyjechał do Anglii. Przed przyjazdem na Zachód został przeszkolony w kilku tradycjach medytacji, głównie Mahasi Vipassana, tradycji U Ba Kin oraz Mogok Vipassana. W Anglii pod kierunkiem dr Rewadata Dhammy uczył się, w jaki sposób nauczać ludzi Zachodu. Po odejściu dr Rewadata Dhammy w roku 2004, Bhante Nagasena zdecydował się podjąć drugie studia magisterski na SOAS na London University, zaś w 2005 roku rozpoczął doktorat, który ukończył w 2012 roku.

W Birmingham Buddhist Vihara pod kierunkiem dr Rewadata Dhammy, Bhante Nagasena nauczał medytacji i prowadził kursy. Aktywnie promuje podejście wielowyznaniowe i pokojową współegzystencję różnych religii. Jego metoda nauczania polega na prostym, logicznym i analitycznym podejściu do zrozumienia Dhammy, Nauk Buddhy. Obecnie prowadzi kursy medytacji zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i poza nią. Przebywa w Birmingham Buddhist Vihara, gdzie zakres jego obowiązków obejmuje nauczanie medytacji i Buddyzmu zwłaszcza uczniów szkół i studentów. Wydał wiele artykułów, w tym naukowych oraz recenzji książek.


Odosobnienie medytacyjne w tradycji buddyzmu Theravady w Rajszewie koło Warszawy.

Praktyka pod okiem nauczyciela jest niezwykle istotna, stanowi ona oparcie bez którego trudno jest zacząć. Jednak samodzielna praktyka jest również ważna gdyż nauczyciel nie zawsze może być z nami. Dlatego chcielibyśmy Was przyjaciele w Dhammie zaprosić do dołączenia do nas w trakcie odosobnia w którym będziemy rozwijać samodzielną praktykę.

Ośrodek w Rajszewie dysponuje dwiema sali, w jednej z nich będzie się odbywać samodzielna medytacja w ciszy przez cały okres odosobnienia, w drugiej sali zostanie poprowadzona , medytacja świadomego oddechu, oraz praktyka skanowania ciała. Wieczorem zaproponujemy dyskusję o Dhammie która będzie poświęcana przeszkodą w medytacji - udział jest nieobowiązkowy.

To co chcemy Wam dać to cisza, spokój i życzliwa atmosferą dzięki której przez 3 dni będziecie mogli w skupieniu rozwijać swoją praktykę medytacji.

Reguły

W trakcie odosobnienia będziemy, za radą Ajahna Sujato z ostatniego odosobnienia, praktykować właściwą mowę oznaczającą, że zanim się coś powie należy rozważyć czy jest to prawdziwe, czy ma pozytywne konsekwencje i czy to jest właściwy czas aby to powiedzieć.
Uczestnicy odosobnienia powinni przestrzegać ośmiu wskazań (attha-sila) https://pl.wikipedia.org/wiki/Wskazania_buddyjskie. Szczegóły dotyczące posiłków (wskazanie szóste) poniżej.

Miejsce

Odosobnienie odbędzie się w Rajszewie pod Warszawą, w ośrodku Rajszew Project, ul. Konwaliowa 15, instrukcje dojazdu na stronie http://www.rajszewproject.pl/

Wyżywienie

W trakcie odosobnienia zachęcamy do przestrzegania wskazania o niespożywaniu posiłków po południu. Dzięki temu nie musimy robić dodatkowej przerwy na kolację i możemy skoncentrować się na praktyce. Wyżywienie składa się z dwóch posiłków - śniadania i obiadu (przed 12) - a w piątek tylko obiadu.
Dla osób, które nie mogą lub nie chcą utrzymywać tego wskazania przygotujemy owoce i czekoladę.

Opłaty

Opłata za pobyt, wyżywienie i infrastrukturę ośrodka zależy od długości pobytu:
260 pln - pobyt od piątku rano od godzinny 10:00 do niedzieli do godzinny 12:00,
175 pln - pobyt od soboty rano od godzinny 10:00 do niedzieli do godzinny 12:00,

Fundacja Theravada jak i również organizatorzy nie pobierają żadnych opłat za organizację i prowadzenie odosobnienia. Wszystkie pytania dotyczące pobytu (w tym wcześniejszy przyjazd, który jest możliwy) najlepiej ustalać bezpośrednio z ośrodkiem
(lp.tcejorpwezsjar|oruib#lp.tcejorpwezsjar|oruib).

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: lp.adavareht|tkatnok#lp.adavareht|tkatnok

Miło znów będzie zobaczyć Was wszystkich i praktykować razem!

Pozdrawiamy Was z Mettą
Organizatorzy i prowadzący.


Wprowadzenie do medytacji uważnego oddechu (Kwiecień 2016)

na podstawie nauk Ajahna Brahma, Bikkhu Thanissaro i Bhante Sujato

Zapraszamy na cztery spotkania pozwalające stopniowo zapoznać się medytacją, odkryć spokój i przyjemność. Kurs bazuje na naukach znanych nauczycieli tajskiej tradycji leśnej i tekstów wczesnego buddyzmu.

Tematy spotkań:
Jak nie medytować
Przeszkody w medytacji
Medytacja w życiu codziennym
Uważność oddechu 4x4

Termin: 4 kolejne środy kwietnia (6,13,20,27 IV 2016) godz. 18
Miejsce: ul. Koszykowa 59 m. 31 w Warszawie udostępniona przez Buddyjskiej Wspólnota Zen Kannon

Prowadzącym kurs jest Wojciech Czypicki, prezes Fundacji “Theravada”, redaktor portalu Sasana.pl, tłumacz nauk buddyjskich, od wielu lat praktykujący medytację.

Uczestnicy spotkań mogą bezpłatnie odebrać książki i inne materiały na których bazuje kurs:

“Podstawowa metoda medytacji” książka Ajahna Brahma (język polski)
“Z każdym oddechem” książka Bikkhu Thanissaro (język polski)
Mowy Dhammy Ajahna Sujato, video na YouTube z polskimi napisami
Wprowadzenie do medytacji - Ajahn Brahm format: mp3, język angielski
Cena: nauki Buddhy są bezcenne :) Nie pobieramy opłat za udział w kursie.
Zgłoszenia prosimy przesyłać mailem n adres moc.liamg|lp.adavareht#moc.liamg|lp.adavareht


Program Martine i Stephena Batchelorów 27–29 maja 2016

StephenMarine.jpg
Serdecznie zapraszamy do udziału w programie Martine i Stephena Batchelorów, który odbędzie się już 27–29 maja 2016. Stephen i Martine poprowadzą program, na który złożą się wykłady, instrukcje do medytacji i praktyka medytacji. Szczegóły wydarzenia znajdziecie na stronie: http://treningmindfulness.pl/


Odkrywanie przyjemności w medytacji (Bhante Sujato - Centrum Taraska 25-29 Listopada 2015)

sujatoogl.jpg

Jak Buddha nauczał medytacji? Jak opisywał stany umysłu w trakcie medytacji? Czy zdrowa przyjemność jest przeszkodą, pomocą czy może niezbędnym elementem ścieżki duchowej? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi w najwcześniejszych, zachowanych tekstach buddyjskich (suttach) oraz praktyce medytacji zgodnie z nimi.

Więcej o medytacji znajdziecie tu: http://sujato.pl/medytacja/

Ajahn Sujato jest mnichem w tajskiej tradycji leśnej od 21 lat. Od kilkunastu lat zgłębia i promuje wczesne nauki Buddhy, wykazując ich autentyczność i zgodność kanonu palijskiego z tekstami chińskimi, sanskryckimi i tybetańskimi. Jest jednym z założycieli suttacentral.net - najbogatszego zbioru wczesnych tekstów buddyjskich.
Na jego podejście do praktyki wpływ miała medytacja miłującej dobroci, jakiej nauczył się w Tajlandii oraz lata spędzone z Ajahnem Brahmem, ale dominuje w nich pełen inspiracji i precyzji głos Buddhy z sutt kanonu palijskiego.

Więcej o Bhante Sujato znajdziecie tu: http://sujato.pl/bhante-sujato/

Zgłoszenia należy wysyłać na adres moc.liamg|lp.adavareht#moc.liamg|lp.adavareht. Drugim krokiem będzie zarezerwowanie sobie miejsca w ośrodku.

Koszt noclegu wraz z wyżywieniem zależy od wybranego standardu - Centrum Taraska oferuje noclegi w wieloosobowych domkach letniskowych jak i pokoje jednoosobowe. Koszt pięciodniowego pobytu to 275 pln (lub więcej, w zależności od standardu).

Nie pobieramy żadnych innych opłat, ale darowizna na pokrycie kosztów transportu dla Ajahna Sujato jest bardzo mile widziana. Wszelkie środki ponad wydatki związane z pobytem Ajahna Sujato przeznaczymy na jego projekt suttacentral.net.

Więcej informacji odnośnie zgłoszeń: http://sujato.pl/dolacz-do-nas/


Odosobnienie Vipassany 27-31 maja 2015

10712911_1490458891240974_2812822469033272264_n.jpg

W dniach od 27 maja (środa) do 31 maja (niedziela) 2015 roku w Ławinie koło Gorzowa (Ławin na facebook'u) odbędzie się odosobnienie medytacji Vipassany w tradycji Theravady, które poprowadzi Bhante Nagasena Bhikkhu, doświadczony nauczyciel, który praktykuje jako mnich od ponad 30 lat. Dnia 31 maja w Świątyni Trzech Klejnotów Sanboin w Szczecinie odbędzie się także wykład otwarty (godzina zostanie jeszcze podana).

Koszt zakwaterowania i wyżywienia w ośrodku w Ławinie (śniadanie i lunch, ew. lekką kolację w postaci owoców, zupy itp.) wynosi 400 złotych i należy dokonać wpłaty wcześniej. Prosimy także o ofiarowanie dobrowolnej darowizny, z której pokryty zostanie koszt organizacji odosobnienia (głównie przyjazdu nauczyciela).
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt na adres moc.liamy|kuzt#moc.liamy|kuzt
Organizatorem kursu jest Misja Buddyjska "Trzy Schronienia" w Polsce, Świątynia Buddyjska Sanboin w Szczecinie.

Bhante na temat medytacji Vipassany.

Nasz umysł jest stale niespokojny i wzburzony, ponieważ nieustannie szukamy lub gonimy za przyjemnymi rzeczami. Jesteśmy owładnięci i uzależnieni od przedmiotów, które są przyjemne dla naszych zmysłów oraz od przyjemnych emocji i uczuć. W efekcie, nieświadomie stajemy się ofiarami naszych własnych emocji i odczuć. Choć emocje i pragnienia uważane są za część naszego instynktu przetrwania, mogą sprowadzać negatywne skutki i prowadzić do trudności, problemów oraz życia wypełnionego cierpieniem. W wyniku niewiedzy i braku uwagi mogą nawet powodować sytuacje, które sprowadzają na nasze życie zagrożenie. Bardzo często doświadczamy wiele stresu, zmartwień, złości, nienawiści, niezadowolenia, co często może prowadzić do głębokiej depresji lub do konfliktów a nawet przemocy.

Reakcje na wrażenia zmysłów lub na nieprzyjemne i przyjemne emocje pojawiają się za sprawą nieumiejętnego, niekontrolowanego i niewyćwiczonego umysłu. Medytacja Vipassany jest techniką, która może wyciszyć nasz umysł i doprowadzić go do spokojnego i kontrolowanego stanu. Przede wszystkim, prowadzi do oczyszczenia negatywnych energii umysłu, dzięki czemu nasze życie może być wypełnione zadowoleniem i szczęściem. Technika ta także pozwala medytującemu ujrzeć jego własne mentalne stany i zrozumieć przyczynę jego problemów.

O Nauczycielu

Bhante dr Nagasena Bhikkhu jest wysoce wykształconym i zaangażowanym Buddyjskim mnichem, który urodził się w roku 1970 w Regionie Gór Czatgańskich (ang. Chittagong Hill Tracts) na granicy Bangladeszu i Birmy. W wieku jedenastu lat został wyświęcony na mnicha (nowicjat) a wyższe święcenia otrzymał w wieku dwudziestu jeden lat. Swoje studia rozpoczął w pełnej inspiracji i dyscypliny szkole klasztornej w Sitwe w stanie Arakan w zachodniej Birmie, gdzie spędził siedem lat prowadząc tradycyjne studia nad pismami Pali i tekstami Buddyjskimi. W 1997 roku uzyskał dyplom licencjacki ze Studiów Buddyjskich w Tajlandii. Następnie w 1998 roku uzyskał dyplom magistra Buddyjskiej Filozofii na Sri Lance. Bhante Nagasena włada kilkoma językami, w tym językiem birmańskim, tajskim, angielskim, syngaleskim, Bengali i Hindi.

W 1998 roku na zaproszenie Czcigodnego dr Rewata Dhammy, założyciela Dhamma Talaka Peace Pagoda i Birmingham Buddhist Vihara przyjechał do Anglii. Przed przyjazdem na Zachód został przeszkolony w kilku tradycjach medytacji, głównie Mahasi Vipassana, tradycji U Ba Kin oraz Mogok Vipassana. W Anglii pod kierunkiem dr Rewadata Dhammy uczył się, w jaki sposób nauczać ludzi Zachodu. Po odejściu dr Rewadata Dhammy w roku 2004, Bhante Nagasena zdecydował się podjąć drugie studia magisterski na SOAS na London University, zaś w 2005 roku rozpoczął doktorat, który ukończył w 2012 roku.

W Birmingham Buddhist Vihara pod kierunkiem dr Rewadata Dhammy, Bhante Nagasena nauczał medytacji i prowadził kursy. Aktywnie promuje podejście wielowyznaniowe i pokojową współegzystencję różnych religii. Jego metoda nauczania polega na prostym, logicznym i analitycznym podejściu do zrozumienia Dhammy, Nauk Buddhy. Obecnie prowadzi kursy medytacji zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i poza nią. Przebywa w Birmingham Buddhist Vihara, gdzie zakres jego obowiązków obejmuje nauczanie medytacji i Buddyzmu zwłaszcza uczniów szkół i studentów. Wydał wiele artykułów, w tym naukowych oraz recenzji książek.


og%C5%82oszeniemartine.jpg

Newsletter Fundacji "Theravada" nr 3 (3)

pdf.png

Wykład Bhante Dhammanandy

Theravada_fb.jpg

Newsletter Fundacji "Theravada" nr 2 (2)

pdf.png

Odosobnienie z Ajahnem Dhammanando (14-19.X.2014 - Nowica)

Theravada_ulotka_1200x800_3.jpg

Konferencja "Myśl i kultura buddyjska": buddyzm - religia czy filozofia?

plakultura.jpg

Wprowadzenie do medytacji Anapanasati - grupa Theravady w Gdańsku

oglomed.jpg

Zapraszamy na spotkanie wprowadzające do medytacji Anapanasati (uważności oddechu). Siadając w wygodnej pozycji, zamykając oczy, będziemy sobie uświadamiać nasz własny oddech. Celem tej praktyki jest uwalnianie się ze zmartwień, spostrzeżeń i myśli, które nas ograniczają i blokują poprzez rozkwit naszego spokoju zrodzonego z odpuszczania.

Spotkanie poprowadzi Piotr Jagodziński - długoletni praktyk i teoretyk buddyjski (twórca i redaktor naczelny portalu Sasana.pl ) - wyświęcony w Birmie na mnicha buddyjskiego jako Vilāsa Bhikkhu, uzyskał dyplom na Uniwersytecie Theravādy (I.T.B.M.U.), po roku przeniósł się na Sri Lankę, gdzie między innymi odbył odosobnienie z Ajahn Brahmavamso. W 2011 zrzucił mnisie szaty, pozostając świeckim wyznawcą - upāsaka. Posiada wieloletnie doświadczenie w praktyce ānāpāny – uważności oddechu.

Spotkanie jest inauguracją pierwszej grupy Theravady w Gdańsku i planowane są regularne spotkania na wspólną medytację (bez nauczyciela).

Miejsce: Dom Kultury na Zaspie
Gdańsk Zaspa
ul. Pilotów 3
(wejście znajduje się na piętrze)
- Dojazd:
-> 2 min pieszo od przystanku autobusowego "Pilotów". Na przystanku zatrzymują się autobusy lini: 127, 158, 188.
-> 6 min pieszo od przystanku SKM "Gdańsk Zaspa"

Czas: 30 maja o godzine 18.30

Dla chętnych wystawiona będzie puszka na datki, które zasilą Fundację Theravada oraz pokryją opłatę za wynajęcie sali i dojazd instruktura.

Prosimy zabrać swoje pomoce do medytacji (maty, poduszki, koce). Osoby nie posiadające pomocy, lub nie mogące ze względów zdrowotnych siedzieć na podłodze, mogą skorzystać z krzeseł.

Będzie możliwość odebrania darmowych egzemplarzy książek wydanych przez Fundację "Theravada" "Podstawowa metoda medytacji" Ajahn Brahma, jak również "Dhammapady" w tłumaczeniu Zbigniewa Beckera.

Więcej w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1416426545297268/

Organizatorem spotkania jest Mateusz Kowara (moc.liamg|arawok.zsuetam#moc.liamg|arawok.zsuetam).

Uwaga!

Medytacja nie jest formą psychoterapii. Nie jest wskazana dla osób z zaburzeniami psychicznymi, leczących się psychiatrycznie i mających trudności w utrzymaniu równowagi psychicznej. W przypadku wątpliwości, jak dane zajęcia mogą wpłynąć na stan zdrowia, zalecamy skontaktowanie się z lekarzem, psychoterapeutą lub osobą prowadzącą.

Osoby uczestniczące w zajęciach biorą całkowitą odpowiedzialność za stan swojego zdrowia fizycznego i emocjonalnego, zarówno w czasie zajęć jak i pomiędzy nimi.


Wykład "ROZWÓJ OSOBISTY Z UWAŻNOŚCIĄ I ŚWIADOMOŚCIĄ"

Zapraszamy na spotkanie z Czcigodnym Vimokkhą, mnichem buddyjskim w tradycji Theravada, opatem świątyni Wat Pipphalivanaram w Bangkoku.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/232925266914135/

Czcigodny Vimokkha wyjaśni znaczenie uważności i świadomości w trakcie pracy i codziennych czynności. Wstęp Wolny. Muzeum Azji i Pacyfiku ul. Solec 24, Warszawa, 9 maja o godzinie 18:00

Więcej o Czcigodnym Vimokkha:
http://theravada-pl.wikidot.com/wizyty-nauczycieli

P.S. Szukamy tłumacza symultanicznego który przekładałby z angielskiego na polski wykład Ajahna Vimokkhi "ROZWÓJ OSOBISTY Z UWAŻNOŚCIĄ I ŚWIADOMOŚCIĄ" w Muzeum Azji i Pacyfiku ul. Solec 24, Warszawa, 9 maja o godzinie 18:00. Osoby, które podjęłyby się zadania prosimy o przesłanie maila na skrzynkę: moc.liamg|lp.adavareht#moc.liamg|lp.adavareht


Warsztat medytacyjny z Czcigodnym Vimokkhą, w Warszawie, 10-11 maja 2014

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/487377178029242/?ref_dashboard_filter=upcoming

W trakcie warsztatu Czcigodny Vimokkha wygłosi mowę "Rozwój uważności w praktyce Samatha i Vipassana" i wyjaśni pojęcia Samatha (spokój) i Vipassana (wgląd) w buddyjskim kontekście. Czcigodny w pragmatyczny sposób zademonstruje jak praktykować prawidłową uważność i prawidłową koncentrację w celu uwolnienia umysłu lub osiągnięcia pustki i zakończeniu cierpienia.

Więcej o Czcigodnym Vimmokha: (http://theravada-pl.wikidot.com/wizyty-nauczycieli)

Warsztat będzie w dużej części składał się z praktyki medytacyjnej, dlatego polecamy go dla tych, którzy swobodnie czują się w praktykowaniu kilku sesji jednego dnia.

Plan warsztatu:
Sobota: 12.00-18.00
W trakcie dnia, ok. 15 zrobimy przerwę (można przynieść kanapki, lub udać się do sklepu).
Niedziela: 12:30 - 16:30

Osoby przyjeżdżające spoza Warszawy muszą zorganizować nocleg we własnym zakresie.

Koszt: DANA - przyjmujemy darowizny na pokrycie kosztów wynajęcia lokalu i pobytu Czcigodnego Vimokkha.

Zgłoszenia i pytania prosimy wysyłać na mail: moc.liamg|lp.adavareht#moc.liamg|lp.adavareht

Ze względu na duże zainteresowanie postanowiliśmy przenieść warsztat do większej sali. Nowa lokalizacja to miejsce praktyki grupy zen przy ulicy Tureckiej 2 w Warszawie


Premiera filmu "Tygrysie Serca" i rozmowa z reżyserem Marcinem Fabjańskim oraz Ven. Vimmokha

Zapraszamy na premierowy pokaz filmu dokumentalnego "Tygrysie Serca" 8 maja o godzinie 18:00 w Kinie LAB (http://www.kinolab.art.pl/) CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa.

Po projekcji wyjątkowa okazja spotkania się z twórcą filmu - dr Marcinem Fabjańskim, oraz jednym z bohaterów, mnichem z Tajlandii - Czcigodnym Vimokkha.

Więcej o filmie:
http://polakpotrafi.pl/projekt/tygrysie-serca
Więcej o Czcigodnym Vimokkha:
http://theravada-pl.wikidot.com/wizyty-nauczycieli

Na Facebooku stworzone wydarzenie - zapraszamy wszystkich. https://www.facebook.com/events/244670419049851

Osoby, które chcą mieć zarezerwowane miejsce w kinie (oprócz tych, którym rezerwacja się należy w związku z crowdfundingiem na Polakpotrafi - bo te osoby mają już rezerwację) prosimy o wejście na stronę kina i ewentualne zarezerwowanie sobie miejscówek - http://kinolab.art.pl/film.php?id=4628


Newsletter Fundacji "Theravada" nr 1 (1)

pdf.png

Odosobnienie - 10-12 styczeń 2013, Warszawa, Filmowa 32

plakat%203szary%20napisy.jpeg

Medtyacja w Warszawie

medytacje_warszawa.jpg

Spotkanie sympatyków Fundacji na Skypie

Czołem,

Minęło trochę czasu od ostaniego spotkania, więc chyab warto porozmawiać o bieżących i tych przyszłościowych sprawach fundacji.

Ponieważ prezes Fundacji nadalnie może używać Hangouta, porozmawiajmy przez skype. Założyłem profil Skype: Theravada.pl , którego użyjemy do rozmowy.

Aby umożliwić jak największej liczbie osób uczestnictwo proponujemy termin: 3-ci Listopada (niedziela) o godz. 15.00

Tematy:
- bieżące sprawy fundacji: medytacje w Warszawie, uczenie Buddyzmu w szkole
- spotkanie weekendowe, połączone z medytacją
- wydanie książki - będzie was nawracać na niekomercyjny tok myślenia
- retreat z Ajahnem Dhammanando z Amaravati
- zaproszenie innych nauczycieli
- inne?

Do usłyszenia!

Wasza Fundacja
Piotr i Wojtek


Retreat z Visu Teoh 5 Października 2014 w Warszawie

Zapraszamy serdecznie na siedmiodniowe odosobnienie Metta (medytacji miłującej dobroci) i Vipassana (medytacji wglądu) prowadzony przez Visu Teoh, doświadczonego nauczyciela medytacji z Malezji, organizowane przez jego uczniów z Polski.
Termin od 5-12 października 2013
Miejsce: Warszawski Ośrodek Zen “Bodhidharma”, Warszawa - Falenica
Język: nauczanie prowadzone będą w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.
szczegóły retreatu w pliku:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/37485619/Retrat_2013_PL.pdf
link do wydarzenia na na FB:
https://www.facebook.com/events/1408856289333231/permalink/1413548432197350


Poszukujemy administratora nowej strony

Na zebraniu wyszedł pomysł by stworzyć prostą stronę o buddyzmie (w stylu buddyzm.pl - ale odnośnie wczesnego buddyzmu), czyli same podstawy, tak by każdy buddysta mógł się z tym utożsamiać, rdzeń, trzon buddyzmu.

Oprócz tego - byłoby dobrze gdyby stworzyć na tej samej stronie słownik buddyjski Shravasti Dhammiki, który właśnie tak jest skonstruowany (tzn dość obiektywnie).

Domeną strony byłaby NaukaBuddy.pl - byłaby możliwość stworzenia strony na motywie http://themes.mysitemyway.com - wszystko dzięki uprzejmości Piotra Marcinowa.

Istnieje możliwość wystawienia przez Fundację referencji ze współpracy z administratorem, a nawet wziąć na darmowy staż.

Wszystkie zgłoszenia prosimy kierować na maila: moc.liamg|lp.adavareht#moc.liamg|lp.adavareht


I spotkanie Rady Programowej Fundacji Theravada

W sobotę 13-go lipca odbyło się I spotkanie Rady Programowej Fundacji Theravada wraz zaproszonymi gośćmi.

Skoncentrowaliśmy się na planach fundacji na najbliższe miesiące:
1. Zaproszenie zagranicznego nauczyciela
2. Kontakt z azjatyckimi diasporami w Polsce
3. W kwestii wydawania książek - pierwszym krokiem powinno być stworzenie glosariusza, będącego fundamentem dla wszystkich tłumaczeń.
4. W ramach promocji nauk Buddhy chcemy stworzyć stronę, która będzie stanowić proste (lecz nie uproszczone) wprowadzenie do nauk Buddhy (oczywiście zgodne z linią Theravady).

Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni ze spotkania i rozeszli się w pokoju.


Praktyka medytacji

Kolejne spotkania od października 2013

Medytacje - podstawy

W każdą niedzielę o 18.00 zaczniemy od omówienia podstaw medytacji. Przez pierwsze pół godziny porozmawiamy o tym co to znaczy medytować, jakie są główne techniki, jaki jest cel medytacji, czym jest świadomość, uważność, skupienie. Potem usiądziemy na pół godziny stosując w praktyce omówione kwestie. Skończymy ok 19.00 - dla chętnych zaparzymy herbatę.

Medytacje - średnio-zaawansowani

W każdą niedzielę o 19.30, tuż po grupie podstawowej omawiać będziemy różne techniki medytacji buddyjskiej oraz podstawy teoretyczne (omawianie sutt z kanonu palijskiego). Na początku usiądziemy wspólnie do medytacji na godzinę, przez kolejne pół godziny porozmawiamy o medytacji i tekstach. Skończymy o 21.00 - dla chętnych zaparzymy herbatę.

Więcej informacji odnośnie spotkań znajdziecie tu: http://www.facebook.com/groups/116854978339008/

Miejsce: Pracownia Psychologii Praktycznej PePe
Warszawa ul. Gen. Andersa 13 lok 31
(przy stacji metra Ratusz-Arsenał)
http://www.pracowniapepe.pl/kontakt.html

Cena: za darmo (na grupie dla zaawansowanych dla chętnych wystawiona będzie puszka na dotację Fundacji Theravada)

Osoby zainteresowane prosimy o każdorazowe, telefoniczne potwierdzenie swojej obecności. Telefon: 0 605 537 704

Współ-medytującym będzie: http://www.pracowniapepe.pl/zespol-piotr.jagodzinski.html

Uwaga!

Medytacja nie jest formą psychoterapii. Nie jest wskazana dla osób z zaburzeniami psychicznymi, leczących się psychiatrycznie i mających trudności w utrzymaniu równowagi psychicznej. W przypadku wątpliwości, jak dane zajęcia mogą wpłynąć na stan zdrowia, zalecamy skontaktowanie się z lekarzem, psychoterapeutą lub osobą prowadzącą.

Osoby uczestniczące w zajęciach biorą całkowitą odpowiedzialność za stan swojego zdrowia fizycznego i emocjonalnego, zarówno w czasie zajęć jak i pomiędzy nimi.
[[/==]]


  • Fundacja poszukuje osoby do prowadzenia ksiąg rachunkowych

Przy zakładaniu i prowadzeniu Fundacji w Polsce, jednym z największych kosztów jest prowadzenie pełnej księgowości. Dlatego fundacja Theravada poszukuje osoby, z uprawnieniami księgowymi, która byłaby gotowa prowadzić księgowość pro publico bono.

Specyfikacja odnośnie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Określenia używa się dla odróżnienia od księgowości uproszczonej (jakiej używa się najczęściej w jednoosobowych działalnościach). Księgowość uproszczona ogranicza się do podliczenia kosztów i przychodów.

Rachunkowość fundacji (pełna) obejmuje:

- przyjęte zasady (politykę) rachunkowości,
- prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,
- okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,
- wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego,
- sporządzanie sprawozdań finansowych,
- gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą,


Przeszłe ogłoszenia:




  • Spotkanie na Spikerii - 2 luty, godz. 15.00

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Spikerię (http://spikeria.pl/room/e_budda/) 2 lutego o godzinie 15.00 na wymianę pomysłów odnośnie kwestii Fundacji Theravady. Chcemy poruszyć kilka kluczowych spraw - księgowość, statut, plany wydawnicze, zaproszenie mnichów, tworzenie ośrodka i inne dalekosiężne plany na przyszłość. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Będziemy chcieli poruszyć następujące tematy:

- przedstawienie ogólnej koncepcji Fundacji (skrótowo o książkach, zdobywaniu pieniędzy, etc)
- co jest do zrobienia na teraz (dokończyć statut, dokończyć i wypromować stronę, zarejestrować Fundację, zwołać pierwsze zebranie)
- wybór loga Fundacji (grafika + podpisy)
- księgowość
- porozmawiać o zespołach/komitetach z kimś kto prowadziłby konkretną grupę (powinno być kilka grup, A. zdobywania funduszy dla Fundacji, B. regionalne: Tajski, Birmański, Lankijski, C. wydawanie książek, D. tłumaczenia, E. zapraszanie nauczycieli / kontakty z centrami w Europie, Azji i Australii F. integracja polskich Theravadinów)
- kwestia stworzenia/redakcji/uzgodnienia wspólnej terminologii Theravadyjskiej (podczas tłumaczeń sutt Tipitaki, ale także słowników i innych - praca dla grupy tłumaczeniowej)
- porozmawiać o zaproszeniu Brahmavamso (propozycja przetłumaczenia i wydania "Mindfulness, bliss and beyond" by zaproszenie wiązało się z promocją książki)
- ośrodek odosobnień (daleka przyszłość, ziemia, budowa, problemy z tym związane)
- polscy mnisi (powysyłać im info, gdyby potrzebowali pomocy w razie jakby byli w Polsce, stworzenie podręcznika jak świecki powinien się zachować w stosunku do mnicha, tak by przestrzegać Vinayi mnisiej)
- współpraca na przyszłość (na pewno zebrania Fundacyjne, czy robimy spotkania na spikerii częściej, o ile, czy zdaje egzamin, czy i jak przyjmujemy nowe osoby do Rady Programowej, gadżety w stylu legitymacji Fundacji (?))

  • Potrzebujemy grafiki na logo Fundacji Theravada

Szukamy grafika, który stworzyłby dla Fundacji logo. Propozycje grafik prosimy przesyłać na adres moc.liamg|lp.adavareht#moc.liamg|lp.adavareht

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License