Książki

Pomóż w tłumaczeniu sutt kanonu palijskiego

Stworzyliśmy ambitny projekt, więcej o nim dowiesz się tutaj: https://patronite.pl/TheravadaPL

test1.jpg

Jednym ze sposobów propagowania wiedzy o buddyzmie Theravādy jest wydawanie książek napisanych przez znanych nauczycieli w tej tradycji, przetłumaczonych na język polski.

Wydawane książki są w głównie pozycjami przetłumaczonymi dzięki wysiłkowi osób zrzeszonych wokół portalu Sasana.pl. Ich wersje elektroniczne będą, jak obecnie, dostępne bezpłatnie do pobrania ze strony Sasana.pl

W ramach projektu Daru Dhammy (Dhamma-Dana) wydaliśmy już wiele książek, które można otrzymać bezpłatnie w wielu miastach w Polsce lub zna stronie Dhamma.pl. Książki powstają dzięki pracy wolontariuszy i darczyńców, którzy przekazują na ten cel darowiznę. Nawet najmniejsza wpłata na ten cel będzie cenna. Dzięki temu jesteśmy w stanie dzielić się nauką Buddhy ze wszystkimi chętnymi, bez pobierania za to opłat.

Darowizny można składać przelewem bankowym na konto Fundacji "Theravada": (Bank BNP PARIBAS BANK POLSKA) 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020 w tytule wpisując "Darowizna na cele statutowe - projekt Dar Dhammy"

Wejdź na stronę Dhamma.pl i zamów papierową wersję książki.

j.jpg

Do tej pory Fundacja wydała (kliknij w okładkę by zobaczyć wersję elektroniczną):

Buddyjski romantyzm

small.jpg
Wielu ludzi z Zachodu, dopiero stykających się z buddyzmem, jest pod wrażeniem zadziwiającej swojskości tego, co wydaje się jego głównymi koncepcjami: współistnienia, jedności, spontaniczności, transcendencji ego, nieoceniania i integracji osobowości. Zwykle nie zdają sobie sprawy, że te koncepcje brzmią znajomo, ponieważ s ą znajome. W dużej mierze nie pochodzą one z nauk Buddhy, lecz tkwią korzeniami w kulturze Zachodu: w myśli wczesnych romantyków niemieckich. Książka ta stara się odromantyzować Dhammę. Jest to dogłębne kompendium wiedzy na temat tego, jak doszło do uromantycznienia nauk buddyjskich i w jaki sposób powinniśmy zbudować w sobie Właściwy Pogląd. (KLIKNIJ W OKŁADKĘ BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Majjhima Nikaya – Zbiór mów średniej długości – tom 2

small.jpg Drugi tom polskiego tłumaczenia Majjhima Nikāyi, zbioru średniej długości sutt z kosza mów (Sutta Piṭaki). Książka opatrzona komentarzami i przypisami, które w sposób obiektywny i przystępny wyjaśniają teksty źródłowe buddyzmu. Jest to tłumaczenie bezpośrednio z pāḷijskiego wraz z omówieniami, które wyjaśniają zarówno filozoficzne podstawy buddyzmu, jak i praktyczną stronę bycia bhikkhu (mnichem buddyjskim) oraz zawierają wiele innych informacji związanych z tradycją theravādy. Przekazana w książce wiedza nie ma charakteru jedynie naukowego, gdyż powinna być zrozumiała dla każdego zainteresowanego teorią i praktyką medytacyjną, moralnym postępowaniem i mądrością – czyli trzema głównymi filarami nauki Buddhy. (KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Życie pełne błogosławieństw

small.jpg
Ci, którzy nie mają większego kontaktu z buddyzmem, czasem dochodzą do wniosku, że wiąże się on bardziej z mnichami i mniszkami żyjącymi w oddalonych lasach starożytnych Indii i że nie ma on nic istotnego do powiedzenia ludzkości w XXI wieku. Ta książka szybko zmieni tego typu błędne poglądy. Buddha zwracał uwagę na odwieczne bolączki wszystkich istot ludzkich – na naturę dobra i zła, na kwestię pokojowego życia z sąsiadem, znaczenie życia i, co najważniejsze, na to, jak być szczęśliwym i spełnionym. Autor tej publikacji wybrał cztery mowy Buddhy poruszające wszystkie te zagadnienia i opatrzył je komentarzami. Wynikiem jest czytelny, praktyczny i sensowny przewodnik wyjaśniający, w jaki sposób żyć zgodnie z buddyzmem. (KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Trzymaj mniej!

small.jpg
Zdecydowaliśmy się na wydanie wykładów Ajahna Brahma w formie książkowej ze względu na ich ogromną popularność na kanale YouTube. Książka ta jest unikatowa, ponieważ tego typu opracowanie jeszcze nigdy nie ukazało się w druku. Na jej publikację otrzymaliśmy zgodę od Ajahna Brahma. Zawiera wykłady wygłaszane w ośrodku Dhammaloka w Perth, w Australii. Nic dziwnego, że mowy tego mnicha przyciągają jak magnes –  są przepełnione zrozumieniem ludzkich problemów oraz poczuciem humoru. Buddyjska mądrość wpleciona w barwne opowiastki pomaga z dystansu spojrzeć na życie, ludzką kondycję, zrozumieć szczęście i cierpienie. Przynosi ulgę i dodaje otuchy. Ludzie myślą historiami, opowieściami, narracjami – zapadają one w pamięć, za ich pomocą najlepiej przekazywać nauki, w czym Ajahn Brahm niewątpliwie jest mistrzem. Nawet jeśli ktoś nigdy nie miał styczności z buddyzmem, odnajdzie w tych mowach podstawowe życiowe prawdy, o których niestety zbyt często zapominamy.(KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Majjhima Nikaya – Zbiór mów średniej długości – tom 1

MN%20tom1.jpg Pierwszy tom polskiego tłumaczenia Majjhima Nikāyi, zbioru średniej długości sutt z kosza mów (Sutta Piṭaki). Książka opatrzona komentarzami i przypisami, które w sposób obiektywny i przystępny wyjaśniają teksty źródłowe buddyzmu. Jest to tłumaczenie bezpośrednio z pāḷijskiego wraz z omówieniami, które wyjaśniają zarówno filozoficzne podstawy buddyzmu, jak i praktyczną stronę bycia bhikkhu (mnichem buddyjskim) oraz zawierają wiele innych informacji związanych z tradycją theravādy. Przekazana w książce wiedza nie ma charakteru jedynie naukowego, gdyż powinna być zrozumiała dla każdego zainteresowanego teorią i praktyką medytacyjną, moralnym postępowaniem i mądrością – czyli trzema głównymi filarami nauki Buddhy. (KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Moc pytań

small.jpg
"Moc pytań" to zbiór artykułów Bhante Thanissaro, jak zawsze wymagających od czytelnika pewnego przygotowania i wiedzy, ale przynoszących sporo satysfakcji po lekturze całości. Można wręcz stwierdzić, że nie ma tam nawet jednego zdania, które nie byłoby istotne. Tytuł w oryginale brzmi "Karma of Questions" a wybór grafiki na okładce był zainspirowany polską wersją przekładu tytułu książki. Tekst pełen cytatów z kanonu, podnoszący trudne kwestie, stawiający liczne pytania, po których czasem następują trafne odpowiedzi. Jak wspomina autor książki we wprowadzeniu: "Buddha celowo opatrzył swoje nauki klamrami odpowiedzi, które udzielane są tylko na właściwe pytania. Był wyjątkowo ostrożny i unikał pytań sprzyjających powstawaniu pragnienia lub ignorancji, które z kolei mogłyby opóźniać lub utrudniać zakończenie cierpienia". (KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Jeszcze w tym życiu

small.jpg
"Jeszcze w tym życiu" Sayadawa U Pandity to jedna z pierwszych książek stricte theravādyjskich, wydanych w języku polskim. W pracach nad tym tytułem brało udział wiele osób, najważniejszą z nich była Alma Yoray, zmarła w 2010, której dedykujemy tę publikację. Jest to drugie, poprawione wydanie. Książka jest bezcennym kompendium wiedzy na temat podejścia medytacyjnego nauczanego w Birmie, tak zwanej vipassany. Dla wszystkich, którzy chcieliby pogłębić wiedzę w zakresie medytacji wglądu, zarówno teorii jak i praktycznych wskazówek, ta pozycja jest obowiązkowa. (KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Spokój istnienia

small.jpg
Książka AjahnaViradhammo "Spokój istnienia" skompilowana jest ze spisanych wykładów które Bhante wygłosił w różnych miejscach świata. Stworzone dzięki temu artykuły tworzą poszczególne rozdziały książki. Spokój i mądrość Ajahna odczuwalna jest w każdym niemal zdaniu, dzięki czemu lektura jest łatwa i przyjemna, ale też prowokująca do przemyśleń. (KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Cztery Szlachetne Prawdy

small.jpg
Klasyczna pozycja w Theravādyjskiej literaturze. Bardzo osobista i wiele wyrażająca książka Ajahna Sumedho, wyjaśniająca podstawy przesłania jakie miał Błogosławiony dla świata. Jak to zwykle bywa w Tajskiej Tradycji Leśnej nacisk kładzie się bardziej na doświadczenie nauczyciela niż zgodność z doktryną, co sprawia że przekaz jest bliższy i bardziej zrozumiały dla czytelnika. To doskonałe wprowadzenie do nauk Buddhy, inspiruje do przemyśleń i wejścia na ścieżkę wygaśnięcia cierpienia. Wesprzyj nas darowizną abyśmy mogli dzielić się Dhammą bez pobierania opłat. (KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Czystość serca

small.jpg
Antologia świetnych artykułów autorstwa Thanissaro Bhikkhu, przetłumaczonych na przestrzeni lat przez naszych tłumaczy-wolontariuszy. Gęste cytaty z kanonu, wiele zagadnień z zakresu filozofii i mnóstwo Dhammy - tego się może spodziewać czytelnik w środku tej książki. Istnieje możliwość odbioru książki w Warszawie, jak i w innych miastach Polski. (KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Szlachetna strategia

small.jpg
Artykuły w tej książce prezentują poglądy odnoszące się do zasadniczych składników ścieżki buddyjskiej – postaw, koncepcji i praktyk, które prowadzą do całkowitej wolności dla umysłu. Jeśli poglądy te są odpowiednie, same w sobie stanowią część Ścieżki. Zatem, ucząc się jak najlepiej wykorzystać te artykuły, ważne jest, aby zrozumieć, jak funkcjonują poglądy w doprowadzaniu do wyzwolenia. Wydrukowanych zostało 300 egzemplarzy. Podarowaliśmy naszym przyjaciołom w Dhammie 80 egzemplarzy. Obecnie istnieje możliwość odbioru książki w Warszawie, wkrótce w innych miastach Polski. (KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Z każdym oddechem

small.jpg
Praktyczna i kompletna książka dotycząca praktyki uważności oddechu oraz całości Ścieżki. Polecamy tę pozycję osobom medytującym, które chcą mieć punkt oparcia i wytyczne odnośnie swojej praktyki, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma się mnicha, nauczyciela, czy nawet kalyāṇa-mitty (dobrego przyjaciela na Ścieżce). Wydrukowanych zostało 1000 egzemplarzy. Podarowaliśmy naszym przyjaciołom w Dhammie 100 egzemplarzy. Obecnie istnieje możliwość odbioru książki w Warszawie, wkrótce w innych miastach Polski. (KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Paritta-Pāḷi - Wersy ochronne (nakład wyczerpany)

small.jpg
"Paritta-Pāḷi" to zbiór wersów ochronnych skomponowany przez Sayadawa U Sīlanandę. W krajach gdzie zadomowiła się tradycja buddyjska uważa się, że tego rodzaju recytacje przynoszą bezpieczeństwo i dobrobyt dla osób w nich uczestniczących. Wydrukowanych zostało 100 egzemplarzy. Wiele rozdanych zostało na odosobnieniu w Nowicach w 2014. Książki te będą służyły wyłącznie jako pomoc w trakcie odosobnień, przy porannych recytacjach i rozdawane będą właśnie wtedy, dlatego wydrukowanych było tylko 100 egzemplarzy. Obecnie istnieje możliwość odbioru książki w Warszawie, nie przewidujemy większej dystrybucji książki w innych miastach w Polsce. (KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Dobre pytania, dobre odpowiedzi

small2.jpg
"Dobre pytania — dobre odpowiedzi" to drugie wydanie, poprawione i rozszerzone popularnej książki Shravasti Dhammiki wyjaśniającej podstawy buddyzmu w prosty i przystępny sposób. Pozycja polecana zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają poznawać nauki Buddhy, jak też tym osobom, które są ciekawe poglądów i opinii współczesnych buddystów. Wydrukowanych zostało 160 egzemplarzy. 50 z nich przesłaliśmy naszym przyjaciołom w Dhammie - obecnie istnieje możliwość odbioru książki w Warszawie, wkrótce w innych miastach Polski. (KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg

Podstawowa metoda medytacji (nakład wyczerpany)

small.jpg
Drugie, poprawione wydanie książki Ajahn Brahmavamso, który w przystępny sposób omawia podstawy medytacji buddyjskiej, bazującej na oddechu. Książka ta także wydana na papierze przez Fundację "Theravada" - wydrukowana i dostępna za darmo w ramach Dhamma-dāna. Część przesłaliśmy naszym przyjaciołom w Dhammie jak również rozdawaliśmy na organizowanych przez Fundację spotkaniach i warsztatach. (KLIKNIJ W OKŁADKĘ, BY POBRAĆ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ)
zamow.jpg
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License